Dokumentālās filmas "100 gadi esības vējos" pirmizrāde Talsos

Dokumentālās filmas "100 gadi esības vējos" pirmizrādi kinoteātrī "Auseklis" piedzīvos 6. decembrī plkst. 18.00 un otrs seanss paredzēts 15. decembrī plkst. 16.00.

Vitāli, dzīvesgudri un garīgi ļoti stipri ir Ludmilas Ikeres jaunās dokumentālās filmas galvenie varoņi. Tie ir 16 cilvēki – Latvijas vienaudži, kuriem šobrīd ir 100 un vairāk gadu. Daži no viņiem diemžēl filmas tapšanas laikā aizgājuši mūžībā. Filmā tapšanā piedalījās Lidija Burčaka no Laucienes. Dokumentālā filma “100 gadi esības vējos” ir  pilsoniskā iniciatīva, kas veltīta Latvijas valsts lielajai jubilejai - valsts simtgadei.

Īstenojot filmas koncepciju, tika aktivizēta sabiedrības plaša līdzdalība valsts simtgades sagaidīšanā, katram iesaistītajam atceroties arī  Latvijas stāsta nianses - gan no valsts sākuma gadiem, gan no dzīves modernajā šodienā. Latvijas ļaudis, daudzas nevalstiskās organizācijas, biedrības, novadu un pilsētu pašvaldības  atbalstīja filmas tapšanu, ieteica idejas, palīdzēja ar filmēšanas grupas izmitināšanu, ar transportu  - vārdu sakot, bija līdzdalīgi, veidojot stāstu par Latvijas valsts vienaudžiem. 

Dokumentējot valsts vienaudžu dzīves stāstus atklājas principi, kas ir  laikmeta zīmes un rada  tautas vēsturisko un sociālo  atmiņu pirmās simtgades posmā.

Kopumā par 16 filmas varoņiem nofilmētā  materiāla apjoms ir gandrīz 200 stundas.

Montāžas režisore Gunta Ikere: “Materiāla noskatīšanās, izvērtēšana, saskaņošana ar literāro scenāriju un montāža  aizņēma gandrīz pusgadu. Sākotnēji iegrimu pārdomās - vai spēšu, bet, noskatoties visu materiālu mani uzrunāja un arī pārsteidza  filmas varoņu spēja un mācēšana dzīvot laikam līdzi. Tie ir cilvēki ar lielu pašcieņu, ar prasmi būt vajadzīgiem, nemeklējot un nedomājot par slavu. Literārā scenārija uzstādījums ir realizējies - “gars un nots” ir iekšā. Būtībā tas ir aicinājums  godāt katra cilvēka dzīves vērtību valsts attīstības kontekstā. Dokumentālās filmas varoņi ir unikāli Latvijas vēstures situācijā. Valsts vienaudži. Vienīgie. Mūsējie”.

Filma tapusi teju trīs gadu garumā. 15.12.2018