Izstādes “Gleznas un glezniņas” atklāšana

7. decembrī plkst. 17.00 Talsu tautas namā notiks izstādes “Gleznas un glezniņas” atklāšana. Izstādes autors ir Krievijā dzimušais arhitekts, filozofs un mākslinieks Aleskandrs Rappaports, kurš kopš 2005. gada dzīvo latviešu lauku sētā Mazirbē.

Aleksandrs Rappaports dzimis 1941. gada oktobrī, četrus mēnešus pēc Otrā pasaules kara sākuma. Mākslinieks studējis Ļeņingradas Inženiertehnikas un celtniecības institūta arhitektūras fakultātē, kur kādreiz studējis Sergejs Eizenšteins, atšķirībā no Eizenšteina, Aleksandrs Rappaports neatstāja arhitektūru, bet iemīlējās tajā trešajā kursā. Tie bija XX gadsimta tādu dižarhitektu, kā Frenks Loids Raits, Le Korbizjē, Mīs van der Roe un Lūiss Kāns, slavas gadi. Tomēr, dažādu iemeslu dēļ, A. Rappaports veltīja savu dzīvi arhitektūras teorijai, nevis projektēšanai.

No trīs tūkstošiem bloga "Tornis un labirints"(Башня и Лабиринт) tekstu, kurā mākslinieks raksta kopš 2009. gada, un kas galvenokārt veltīts arhitektūras teorijai, ir arī vairāki teksti par glezniecību un iecienītākajiem māksliniekiem. 2005. gadā izdevniecība NLO (Новое литературное обозрение) publicēja A. Rappaporta grāmatu "99 Vēstules par glezniecību"(99 Писем о живописи) to mākslinieks uzrakstīju Londonā, kur strādājis kā BBC žurnālists.

1964. gadā, būdams pirmsdiploma praksē Tbilisī, pusgadu A. Rappaports mācījās sangīnas zīmēšanu pie Vasilija Šuhajeva, bet ar glezniecību nopietni sāka nodarboties tikai vecumdienās. Kopš 2005. gada mākslinieks dzīvo mežu ieskautā mājā Mazirbē, kas ir viņa iedvesmas avots.

A. Rappaports glezno ar akrilkrāsām uz gruntēta kartona, viņš neseko nevienam no glezniecības  vēsturiskajiem virzieniem, jo vēlētos sekot tiem visiem. Ne tik sen mākslinieks sācis publicēt savas gleznas un tekstus tīmeklī (Facebook: Alexander Rappaport), saziņai ar mākslinieku ir iespēja izmantot minēto platformu, kā arī rakstīt uz e-pastu:  papardes@gmail.com.

Aleksandra Rappaporta darbu pirmā eksponēšana Latvijā notikusi 2017. gada novembrī Starptautiskās mākslas mesas Art Riga Fair ietvaros. Pirmā personālizstāde notika 2017. gada decembrī Rīgas galerijā Happy Art Museum. Viņa darbi ir privātkolekcijās Latvijā un Krievijā.11.12.2018