„Kopā būšana un riktēšanās – tas ir šis svētku laiks!”

Strazdes rūķi nesnauž. Uzreiz pēc Latvijas 100. dzimšanas dienas aizvadīšanas rūķu ģimene ir ķērusies pie Ziemassvētku noskaņas uzburšanas. Šogad gan viena rūķa dzīvē notikušas krasas pārmaiņas – Kraukšķis devies „Erasmus” programmā uz tālajiem ziemeļiem, uz Lapzemi, lai iegūtu papildu rūķošanās zināšanas. Tas gan nenozīmē, ka varēs izbaudīt mazāk, nebūt ne! Tas nozīmē, ka šajā gadā svētku programmā vairāk dabūs pasvīst Ziemassvētku vecītis.

Rūķu ģimene Strazdes muižā dzīvo jau astoto gadu. Tik ilgi šī ir mazā Ziemassvētku paradīze Talsu novadā, kur izbaudīt svētku noskaņu, paraustīt Ziemassvētku vecīti aiz bārdas un piedalīties rūķu sirsnīgajā jandāliņā. Tik ilgi šeit gaisā vēdī piparkūku smarža un vismaz divas nedēļas pirms svētkiem ik pēc divām stundām piebrauc kāds transporta līdzeklis, no kā izveļas nākamais bariņš Ziemassvētku brīnuma tīkotāju. Jau ierasts, ka uz Strazdes muižu ceļu mēro no 30 līdz 50 cilvēku lielas grupas. Šogad ciemos brauks pat bērnudārza grupiņa ar trīs gadus veciem bērniņiem.

„Rūķi ir aktuāli jau kopš septembra. Tiklīdz bērni dodas bērnudārza un skolas gaitās, tā sākas klusie telefoni – vēlas pieteikties svētku programmai. Jau oktobra beigās viss laika grafiks bija piepildīts, vēl līdz pat šai dienai saņemam zvanus, un ir tik ļoti žēl pateikt, ka vairs nevienu grupu nevarēsim uzņemt,” rūķu nedienas atklāja Strazdes brīvā laika pavadīšanas centra vadītāja un rūķu dzīves menedžere Inga Dombrovska.

Pieprasījums pēc Strazdes rūķiem ir ļoti liels. To I. Dombrovska skaidro ar līdzīga piedāvājuma iztrūkumu mūsu pusē. Šogad citāda veida rūķi ar atšķirīgu svētku programmu sāk dzīvot Sabilē – Istabaugšas rūķu skolā Sarades namiņā. Par to Inga priecājas un uzsver, ka Strazdes muižas rūķi priecājas par daudzveidību, ko piedāvāt pēc svētkiem izslāpušajiem.

„Šogad bija nežēlīgi liela kastaņu raža, esam iestrēguši kastaņu miltu malšanā un piparkūku mīklas gatavošanā. 1. decembrī ir Rūķu ciema lielās egles iedegšana, kad arī nobaudīsim pašu pirmo piparkūku cepienu,” viņa kārdina.

Šogad papildināts svētku noformējuma klāsts, līdz 1. decembrim tie jau rotās Strazdes muižu un tās apkārtni. 14. decembrī pie Strazdes rūķiem brauks īpaši ciemiņi – Stendes pirmsskolas izglītības iestādes „Saulīte” audzēkņi ar skolotājiem un vecākiem, kuri dosies uz muižu sniegt koncertu pašiem svētku radītājiem – rūķiem!

Šajā gadā Ziemassvētku vecītis ir ticis pie plašākas istabas, lai būtu ērtāk uzņemt atbraukušos ciemiņus. Tāpat rūķi ir nolēmuši atbildēt uz jautājumu, kas tad īsti ir tā laime, ko svētkos visi cits citam vēl! Tā būs katrai grupai izlieta laimīte, ko maisiņā ielikt, ko aptaustīt un izpētīt – lūk, re kur tā ir! Tik līdzās pastāvoša ar citiem svētku vēstnešiem – garšām, smaržām, saviļņojumu, mīļumu un gaismiņām visapkārt.

„Šo gadu laikā esam apmeklētājus pieradinājuši pie lielās rūķu ģimenes. Pasākumā vienmēr uzsveram šo ģimeniskumu, arī klātesošo ģimeņu izjūtu cenšamies stiprināt. Katram rūķim ir savs raksturs, sava rozīnīte, ko cenšamies izkopt un nepazaudēt,” stāsta I. Dombrovska. Viņa ir pateicīga arī kolēģu atbalstam un palīdzībai.

„Vienmēr esmu deklarējusi, ka rūķi nav klauni, tā nav ākstīšanās, tā ir nopietna lieta. Mēs, pieauguši cilvēki, pieejam tam ar sirdi, ticam šim brīnumam. Cilvēki pie mums brauc, tas pierāda, ka neesam vienīgie ar putniem galvā. Tas ir laiks, kad arī pieaudzis cilvēks var kļūt par bērnu, atceroties un atgriežoties bērnībā. Ziemassvētki ir viens no gada skaistākajiem laikiem!

Man ļoti patīk gatavošanās laiks. Tā jau ir lielākā daļa no pašiem svētkiem. Tiem, kas apgalvo, ka nav izjutuši svētku noskaņu, vienmēr atbildu, ka ir par vēlu sākuši tiem gatavoties. Kopā būšana un riktēšanās – tas ir šis svētku laiks!” ir pārliecinājusies Inga.

 

Inita Fedko

Foto: Agnese Varņecka

Strazdes muižas rūķi
Strazdes muižas rūķi
Agnese Varņecka

Strazdes muižas rūķi
Strazdes muižas rūķi
Agnese Varņecka

Strazdes muižas rūķi
Strazdes muižas rūķi
Agnese Varņecka14.12.2018

Pievienotie attēli