Pedvālē svin „Saules ceļu”

3. oktobrī Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notika Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltīts pasākums „Saules ceļš”. Šāds nosaukums – „Saules ceļš” – ir arī Ojāra Feldberga veidotajam vides mākslas objektam, kurš veltīts Raiņa un Aspazijas kopīgajam dzīves ceļam. Objekta atklāšanas dienā Pedvāles viesi bija aicināti iesaistīties akcijās un performancēs, svinot gan abu lielo Latvijas dzejnieku jubileju, gan jauna mākslas darba atklāšanu.

Raiņa un Aspazijas iedvesmotas mākslas akcija Pedvāle uzsāka jau šī gada aprīlī, kad Ojārs Feldbergs kopā ar mākslinieku grupu no Talsu novada devās uz Kastaņolu Šveicē, kur Brē kalnā iestādīja akmens sēklas no Aspazijas dzimtajām mājām „Daukšām” un Raiņa dzimtās „Tadenavas”. Savukārt, no Brē kalna – vietas, kur Rainis trimdas laikā pavadīja dienas rakstot – uz Pedvāli atceļoja Kastaņolas akmens sēkla. To iestādīja Pedvalē 30. maijā, sezonas „Akmens. Vēsts” atklāšanas laikā. Kastaņolas akmens stādīšanas rituāls iezīmēja vietu objektam „Saules ceļš”. Visu vasaru tēlnieks veidoja vērienīgo metāla un akmens objektu, un tā atklāšana tika gatavota kā radošās sezonas lielākais notikums Pedvālē.

Sabiles pilsēta, kurai līdzās ir Pedvāles parka mājvieta, atrodas Abavas senlejā, un šī vieta, pateicoties plašajai un gleznainajai ainavai, tiek dēvēta arī par Kurzemes Šveici. Atgādinot par Raiņa un Aspazijas Šveicē pavadīto laiku, tur gūtu iedvesmu un radītajiem literārajiem darbiem, Pedvāle „Saules ceļa” svētkus svinēja Kastaņolas noskaņās.

Svētkus uzsāka ar akciju „Goda vārti”, kuras laikā Sabiles pilsētas Raiņa ielas iedzīvotāji pie īpašiem goda vārtiem lasīja Raiņa un Aspazijas dzeju. Pasākuma vadītāji – Pedvāles saimnieks, tēlnieks Ojārs Feldbergs un sabilniece, tautas teātra dalībniece Iveta Sēruma – vadīja viesus cauri dienas radošajām aktivitātēm un, ar Raiņa un Aspazijas dzejas lasījumiem un fragmentiem no Raiņa prozas darba „Kastaņola”, klātesošajiem ļāva atcerēties dzejnieku mūža svarīgākos notikumus.

Māksliniece Laura Feldberga aicināja visus interesentus iesaistīties performancē „Cilvēki – kalni”. Aicinājumam atsaucās četrdesmit viens dalībnieks, un Briņķu kalna nogāzē tika izveidota plaša figūru kompozīcija. Tās dalībnieki, tērpti baltos, ar lentēm pie zemes piestiprinātos tērpos, uz brīdi pārtapa kalnu tēlos – katrs kā balta virsotne un kā kalnu ainavas daļa.

Akcijā „Rainis zīmē ainavu” ikviens varēja piedalīties brīvdabas plenērā un profesionālu mākslinieku vadībā zīmēt vai gleznot Abavas ielejas skatus. Akcijā piedalījās gan bērni, gan pieaugušie un vēlāk nelielā, improvizētā izstādē varēja apskatīties akcijās laikā radītos darbus.

Svētku kulminācija bija objekta „Saules ceļš” atklāšana. Vides mākslas objekts ir veltījums Raiņa un Aspazijas mūža gājumam. Sešdesmit četri gadi – tik ilgi Rainis un Aspazija dzīvoja vienlaicīgi zem saules, un šis skaitlis ir izmantots objekta „Saules ceļš” vizuālajā un tehniskajā risinājumā. Atklāšanā ar Mārtiņa Brauna komponēto dziesmu „Saule, Pērkons, Daugava” diriģenta Ginta Ceplenieka vadībā objektu ieskandināja Talsu 2. vidusskolas un Rīgas Amatniecības vidusskolas kori.

Pēc svētku svinīgās daļas viesus aicināja pie ugunskura un cienāja ar Tičīnas reģionam raksturīgo zupu - minestroni. Visi bija aicināti arī izstaigāt Pedvāles parku, kurā ar „Saules ceļa” atklāšanu ir noslēgusies sezona „Akmens. Vēsts”, un drīzumā sāksies gatavošanās jaunajai 2016. gada radošajai sezonai.

Pedvāles muzejs būs atvērts apmeklētājiem arī rudenī, un gaidīs viesus, lai izrādītu gan iepriekšējo gadu laikā tapušos darbus, gan jaunos 2015. gada sezonas mākslas objektus.

 

 

Foto no Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja arhīva

 

 

Tālrunis informācijai: 29133374 07.10.2015

Pievienotie attēli